niedziela, 5 sierpnia 2012

Rower

Adam Nowak

Kiedy mamy wolny dzień i słoneczko przyjemnie grzeje, a ciało zastałe po wielu godzinach pracy domaga się ruchu, czy jest lepszy sposób rekreacji niż rower? Jednak czy ktokolwiek zastanawiał się, ile wartości może przynieść nam jazda rowerem?

Jazda na rowerze
Otóż jazda rowerem to idealna alternatywa dla osób, które chcą zrzucić parę zbędnych kilogramów lub nieco wyrzeźbić mięśnie. Odciąża stawy w nogach, pozwala zachować pozycję siedzącą, a w ten sposób dba o nasze kolana i ich stan.
Tak jak sama jazda, ważne jest odpowiednie dobranie ustawienia przerzutek, bo im większy opór stawiają pedały, tym masa mięśniowa łydek się zwiększa. Więc ciężka jazda jest raczej przeznaczona dla panów nastawionych na rozbudowanie mięśni. Kobietom poleca się lekkie przerzutki, wtedy ruch mięśnia jest szybszy, ale nie wkładamy w niego tyle siły. To sprawia, że łydka staje się smuklejsza i o wiele bardziej powabna. To samo dotyczy ud, które przy nadmiernym eksploatowaniu mogą nawet swój obwód zwiększyć, ze względu na zapotrzebowanie organizmu, by włożyć więcej siły w wykonywaną czynność.
Rozgrzewka
Jeżeli jeździmy rowerem dla samej przyjemności, czas nie ma znaczenia. Jeśli jednak ma on być formą naszego wysiłku aerobowego, należy pamiętać, by nie poświęcać na to mniej czasu niż jedna godzina. Dopiero po pół godzinie ćwiczeń organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową, gdyż do tego momentu zaledwie rozgrzewają się mięśnie.
Nie zapominajmy też o samej rozgrzewce. Zanim wsiądziemy na siodełko, trzeba rozciągnąć te partie ciała, które są używane w jeździe. Warto skupić się na nogach, ramionach i nadgarstkach, które przy intensywnej jeździe często doznają kontuzji.
Jeśli jednak będziemy wytrwali i jazda na rowerze stanie się naszą codzienną czynnością, z całą pewnością dość szybko zostaniemy nagrodzeni mniejszą ilością tłuszczu, jędrnymi pośladkami i szczupłymi nogami.
Ponieważ bezpieczeństwo przede wszystkim - pamiętajmy o kasku!

Artykuł pochodzi z http://artelis.pl/artykuly/49066/rower 

30 powodów dla których warto biegać

dywyn

Czy wiedzieliście Państwo o tym, że intensywna i systematyczna aktywność fizyczna może Was ochronić przed zaćmą oraz związanym z wiekiem zwyrodnieniem plamki żółtej?

Osoba, która przebiegnie około 9 kilometrów (9,2 kilometra) na dobę jest aż o 35% mniej narażona na wystąpienie zaćmy od osoby, który biegnie tylko trochę ponad 2 kilometra (2,2 kilometra). Natomiast biegacz lub biegaczka, którzy przez cały dzień pokonują dystans od 2 do 4 kilometrów zmniejszą pojawienie się związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej o blisko 1/5 ( 19%). W przypadku biegaczy przebiegających ponad 4 kilometry na dzień – ryzyko zmniejsza się aż o 42%. Naukowcy z z Lawrence Berkeley National Laboratory podsumowują te osoby, które poświęcają 30 minut w ciągu doby na aktywność fizyczną o umiarkowanym natężeniu, chronią swoje oczy przed zaćmą i zwyrodnieniem plamki żółtej. Badania zostało przeprowadzone na grupie 31 000 biegaczy. Czemu jeszcze warto biegać?

1. Bieganie redukuje poziom złego cholesterolu – TNS OBOB opublikował badania z których wynika, iż aż 80 procent Polaków nie wie, ile wynosi norma „złego” i „dobrego” cholesterolu (odpowiednio LDL i HDL). Zapominalskim przypominamy: Stężenie całkowitego cholesterolu we krwi powinno być niższe niż 190 mg/dl, cholesterolu LDL 115 mg/dl. Zaś stężenie HDL powinno maksymalnie wynosić: dla mężczyzn 40 mg/dl a dla kobiet 46 mg/dl.
2. Bieganie zmniejsza poziom cukru we krwi (wspiera walkę z cukrzycą) - Czy wiesz, że regularne bieganie zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II aż o 50%? Czy wiesz, że nie musisz mieć nadwagi aby mieć cukrzycę? National Institutes of Health informuje, aż 15% osób z cukrzycą typu drugiego nie jest „ stereotypowym tłuścioszkiem” „Tłusty chudy” - nazywają badacze i „słodki zestresowany” - w czasie stresu produkujemy znacznie więcej kortyzolu (hormon stresu) oraz cukru – wniosek: przewlekły stres prowadzi do powstawania cukrzycy typu II.
3. Bieganie obniża wysokość ciśnienia tętniczego i zwiększa wydajność płuc - Coraz większa grupa naukowców uważa, że zbyt wysokie ciśnie krwi i jednoczesne tłumienie emocji, mogą łączyć się z pewnymi zmianami, które zachodzą w pracy mózgu. Nie chcesz aby inni odbierali Cię jako osobę oschłą emocjonalnie? Naukowcy zapewniają, „Jeśli Twoje ciśnienie wróci do normy, emocje również”.
4. Bieganie łagodzi objawy PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) a także menopauzy – Niestety, aż 85% kobiet cierpi z powodu PMS, co ciekawe samo PMS ma blisko 150 objawów! Eksperci zalecają: ruch i zdrowa dieta, przez cały miesiąc!
5. Bieganie ułatwia „wyzbycie się” napięć i stresów
6. Bieganie podnosi poziom hormonów szczęścia
7. Bieganie pomaga „usuwać” stany lękowe, depresyjne i nerwicowe
8. Bieganie zwiększa skuteczność działań profilaktycznych antynowotworowych
9. Bieganie znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca
10. Bieganie wspomaga system odpornościowy – Czy wiedziałeś o tym, że przewlekły stres uszkadza nasz układ immunologiczny? Naukowcy coraz głośniej mówią o psychoneuroimmunologii. Ich uwadze nie ucieka fakt, że częściej chorują Ci, którzy „na co dzień bardzo dużo się stresują”!
11. Bieganie odmładza
12. Bieganie zwiększa naszą naturalną inteligencję i podnosi zdolność uczenia się oraz kreatywnego, twórczego myślenia
13. Biegania pozwala trwale i bezpiecznie zgubić zbędne kilogramy
14. Bieganie zamienia tkankę tłuszczową na tkankę mięśniową
15. Bieganie kształtuje talię osy, ujędrnia biust i znacząco podnosi mięśnie pośladkowe
16. Bieganie likwiduje „nerwicowe, napięciowe” bóle pleców
17. Bieganie pozwala na ucieczkę od codziennej rzeczywistości – Bieganie to czas wyłącznie dla Ciebie!
18. Bieganie jest tanie i można robić to wszędzie - nawet mieszkając w „blokowisku”!
19. Bieganie ułatwia zasypianie i reguluje zegar biologiczny - Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych dowiedli, że te osoby, które śpią zbyt mało, znacząco zwiększają ryzyko pojawienia się u siebie dodatkowych kilogramów. Okazuje się bowiem, że niedobór snu wpływa na pracę jednego z hormonów, który odpowiada za nasz apetyt. Apetyt znacznie zwiększa się u „niedospanych”.
20. Bieganie dodaje pewności siebie
21. Bieganie „usuwa” nałogi z Twojego życia
22. Bieganie wspomaga usuwanie z organizmu wszelkich niebezpiecznych i niepotrzebnych substancji
23. Bieganie ułatwia „przejście” na zdrową żywność i utrzymanie diety
24. Biegania pozwala nawiązać nowe i interesujące znajomości
25. Bieganie nauczy Cię zarządzać własnym czasem
26. Bieganie nie zagląda do metryki - Nigdy nie jest za wcześnie ani zbyt późno by zacząć!
27. Bieganie zwiększa libido i poprawia jakość życia seksualnego – Grupa endokrynologów z Uniwersytetu Buffalo, Stan Nowy York sprawdzili, w jaki sposób otyłość wpływa na poziom męskiego hormonu, testosteronu. Po przeprowadzeniu badań wyszło na jaw, że wyższe BMI (wskaźnik masy ciała) był równoznaczny z niższym poziomem testosteronu. Co bardzo istotne aż u 40% otyłych mężczyzn odnotowano spadek testosteronu do poniżej normy.
28. Bieganie uczy systematyczności
29. Bieganie „prostuje”
30. Bieganie jest modne!
Autor tesktu jest redaktorem serwisu jak-biegać.pl.
Artykuł pochodzi z http://artelis.pl/artykuly/43796/30-powodow-dla-ktorych-warto-biegac